Maria Sempleová: Kam si zmizla, Bernadette!

Pomerne často dostávam otázky, akú knihu by som odporučila pre niečiu sestru, otca, kolegu či klienta a ja vtedy vždy vyberám čítavé knihy s myšlienkou, ktoré by mohli potešiť (pre mňa väčšinou anonymnú) obdarovanú osobu. Taký Mandľovník by bol napríklad super darčekom pre staršieho či skôr konzervatíveho čitateľa. A konečne mám v zálohe aj tip pre mladšie ročníky.

Kam si zmizla, Bernadette! zaujme hneď na prvý pohľad originálnou farebnou obálkou. V názve je síce namiesto otáznika výkričník, ale vyčítavá otázka vyvoláva záujem ešte predtým, ako knihu otvoríte. Kam teda zmizla tá záhadná Bernadette? A vôbec, kto to vlastne je?

Kam si zmizla, BernadetteKniha dizajnom naznačuje tínedžerskú tému, no hlavnou postavou je dospelá žena a matka. Rozhodne nečakajte nejakú tradičnú rodinu! Bernadette mi od prvých stránok pripomínala crazy matku z Freaky Friday. Ako architektka pred niekoľkými rokmi získala prestížnu cenu za tzv. 30-kilometrový dom, no namiesto ďalšieho rozvíjania svojej kreativity sa venuje len svojej rodine. Tú tvorí manžel Elgin, programátor v Microsofte, usilovná študentka a 15-ročná dcéra Bee a 50-kilový pes Zmrzlina.

Hm, venuje… keď si odmyslíme, že bývajú v obrovskom dome, ktorý predtým slúžil ako dievčenská polepšovňa a Bernadette starostlivosťou o domácnosť poveruje indickú virtuálnu asistentku Manždulu, na Bernadette reálne ostane len starosť vadiť sa s hnidami = wannabe snobskými rodičmi z Beeinej školy. Keď Bee oznámi, že ako darček za vysvedčko chce ísť na rodinný výlet do Antarktídy, spustí to kolotoč napoly bláznivých a napoly vážnych situácií, ktoré všetkým zmenia život.

Na knihe je skvelých hneď niekoľko vecí:

  • Forma. Len krátke úseky sú rozprávané z pohľadu Bee, zvyšok je poskladaný z listov, mailov, odkazov, lekárskych správ, prepisov či posudkov od viacerých postáv. Vďaka tomu sa na príbeh nepozeráme len z perspektívy jednej postavy, ale všetkých, ktorí sú do Prípadu Bernadette zasvätení. Dokonca aj na prvý pohľad administratívne záznamy obsahujú samé trefné poznámky a ďalšie vtipnosti.
  • Štýl písania. Premýšľam, či máme dočinenia s tínedžerskou literatúrou, alebo je to skôr oddychovka pre dospelých. Prikláňam sa k druhej možnosti, lebo hoci na mňa to všetko pôsobilo veľmi vtipne, nejde o komédiu. Práve naopak, nájdete tu kopu vecí, „ktorými by sa 15-ročné dievčatá ešte nemali zaoberať“. S dojemnosťou našťastie netlačí na pílu, všetko je tak akurát vyvážené.
  • Odkazy na dnešnú dobu. Beein otec je známy rečník z TEDu, pracuje v Microsofte, takže nechýbajú moderné technológie, popkultúrne narážky a pod.
  • Satira. Kniha sa dá čítať ako smutno-smiešny (a možno viac smutný) príbeh o jednej rodine, no ako celok je to jasná satira. Na rodinné vzťahy modernej doby, na to, ako ľudia túžia byť NIEKÝM v spoločenskej hierarchii, a na to, že na akom aute privezie rodič dieťa do školy, je dôležitejšie ako samotné vzdelanie.

Škoda, že u nás nevychádza viac takýchto kníh! Úprimne sa priznám, že keď Bernadette zmizne, knižný drajv sa trochu spomalí a vypointovaný príbeh sa zmení viac na rodinnú drámu. To mi ale nebráni dať knihe takmer plné hodnotenie. Možno by stálo za to začať importovať menej škandinávskych detektívok (ktoré už tuším vydávajú všetci) a viac sa zamerať na kvalitné preklady pohodovej adult fiction. Za knihu Kam si zmizla, Bernadette! má u mňa Vydavateľstvo Plus jedno veľké hádajte čo :).

Chcete vyhrať túto knihu a sami zistiť, kam Bernadette zmizla? Zapojte sa do súťaže!

TrophyKam si zmizla, Bernadette
Vaše žreby
0
Žrebov spolu
121
Ostáva dní
Ended
Vložte svoj e-mail a automaticky ste zaradení do žrebovania o knihu Kam si zmizla, Bernadette. Šancu na výhru zvýšite zdieľaním vygenerovaného odkazu na sociálnych sieťach alebo kdekoľvek na webe či cez e-mail. Za každého nového súťažiaceho, ktorého získate, máte ďalšie dva žreby do súťaže!
Táto súťaž sa už skončila.
close

Pravidlá súťaže

Do súťaže sa môže zapojiť ktokoľvek zo Slovenska alebo z Česka bez obmedzenia veku. Výhru zašle výhercovi vydavateľstvo Plus. Vložením e-mailu súhlasíte s odberaním newslettra s novými článkami na blogu monicqa.sk. Z tohto newslettra sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Výherca súťaže: strakovmaa@ – gratulujem a posielam knihu! :)

Pomerne často dostávam otázky, akú knihu by som odporučila pre niečiu sestru, otca, kolegu či klienta a ja vtedy vždy vyberám čítavé knihy s myšlienkou, ktoré by mohli potešiť (pre mňa väčšinou anonymnú) obdarovanú osobu. Taký Mandľovník by bol napríklad super darčekom pre staršieho či skôr konzervatíveho čitateľa. A konečne mám v zálohe aj tip pre mladšie ročníky. Kam si zmizla, Bernadette! zaujme hneď na prvý pohľad originálnou farebnou obálkou. V názve je síce namiesto otáznika výkričník, ale vyčítavá otázka vyvoláva záujem ešte predtým, ako knihu otvoríte. Kam teda zmizla tá záhadná Bernadette? A vôbec, kto to vlastne je? Kniha…
Téma - 8
Dej - 9
Postavy - 9.5
Štýl - 10

9.1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like