Pittacus Lore: Som číslo štyri

Superman číslo štyri. Tak by som charakterizovala aj nedávno dočítanú knihu od Pittaca Lora.

Podľa knihy Som číslo štyri bol nedávno natočený aj film, a po zhliadnutí traileru som sa celkom na knihu tešila. Už od prvých stránok som sa ale nemohla ubrániť faktu, že čítam nejakú novodobú adaptáciu supermana. Chlapec s výnimočnými schopnosťami z inej planéty, ktorý sa musí spolu so svojím opatrovníkom skrývať pred nepriateľmi, láska k peknej blondínke a tínedžerské stredoškolské problémy. Really? Supermana som ale mala vždy rada, tak prečo nie? Dopadlo to tak, že som sa začítala, a knihu som prečítala za 2-3 dni.

John Smith je jeden z deviatich, ktorí prežili katastrofu na planéte Lorien. Ich nepriatelia z Mogadoru vyplienili ich krajinu, až na posledných deväť, ktorí prežili a dostali sa na Zem. Tu sa ukrývajú a pripravujú na boj. Nie však spolu, ale každý sám, Mogadoránci ich totiž môžu zabiť len postupne. Podarilo sa im zabiť Jednotku, Dvojku, Trojku… a na rad prichádza číslo štyri – John Smith. Ukryť sa a prežiť, a postupne pomáhať objavovať nadprirodzené schopnosti mu pomáha jeho kurátor Henri.

Do príbehu sa dostávame na mieste, kedy sa opäť presťahujú na nové miesto a John začína nový život v novej škole s novými ľuďmi. To je zdrojom problémov, ale aj šťastnej udalosti v podobe objavenia lásky – Sarah. Tá je našťastie vzájomná, a tak nemusíme polovicu knihy čítať ako nenaplnenú lovestory. Pozornosť sa sústreďuje hlavne na Johna, občasné záblesky z minulosti sa striedajú s nácvikom ovládania nových schopností.

Žiaľ, nevyhneme sa klišéovitému deju a záveru – Mogadoránci ho vystopujú a vo finále zaútočia. Priznám sa, že tieto pasáže som už len preletela, pretože bolo také jasné, čo sa udeje, že sa mi na to nechcelo ani mrhať časom, aby som to podrobne prečítala. Neviem sa ubrániť dojmu, že takéto pasáže (hlavne ak sú rozpísané na 20-30 strán) dobre vyznejú skôr vo filme, kde sa dá akcia krásne znázorniť.

Osobne nemám nič proti sci-fi žánru. Všimla som si ale, že je problém nájsť knihu s originálnym námetom, aspoň kúskom umeleckého spracovania, ktorá by sa dobre čítala. Kniha Som číslo štyri neurazí, ale ani nenadchne. Ak máte radi Supermana, alebo jeho mladšiu obdobu zo seriálu Smallville, toto bude pohodové oddychové čítanie pre vás.

Superman číslo štyri. Tak by som charakterizovala aj nedávno dočítanú knihu od Pittaca Lora. Podľa knihy Som číslo štyri bol nedávno natočený aj film, a po zhliadnutí traileru som sa celkom na knihu tešila. Už od prvých stránok som sa ale nemohla ubrániť faktu, že čítam nejakú novodobú adaptáciu supermana. Chlapec s výnimočnými schopnosťami z inej planéty, ktorý sa musí spolu so svojím opatrovníkom skrývať pred nepriateľmi, láska k peknej blondínke a tínedžerské stredoškolské problémy. Really? Supermana som ale mala vždy rada, tak prečo nie? Dopadlo to tak, že som sa začítala, a knihu som prečítala za 2-3 dni. http://www.youtube.com/watch?v=lOSevs0QMS0 John…
Téma - 5
Dej - 4.5
Postavy - 5.5
Štýl - 3

4.5

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like