Jenny Han: Všetkým chalanom, ktorých som milovala

Tie dve knihy som si vybrala naraz. Ako vyliečiť zlomené srdce a Všetkým chalanom, ktorých som milovala, na mňa prosebne vykúkali z júnového katalógu Albatrosu ako ideálne letné dovolenkové čítanie. Nie preto, že inokedy by sa príbehy o láske čítať nedali. Ale keď je vonku 30+, ťažko sa sústreďuje na niečo hlbšie a vtedy takéto oddychovky padnú úplne vhod.

Ak by som nevidela obálku knihy, myslela by som si, že je reč o nejakej skúsenej žene, ktorá sa obzerá za svojím životom a všetkými mužmi, do ktorých bola zaľúbená. Lenže hlavná hrdinka je len cca 16-ročná Lara Jean a tí „všetci chalani“ sú rovnako starí chlapci, ktorých stretla počas základnej a strednej školy.

(Teraz predpokladám zatvárajú recenziu všetci tí, ktorí práve prevrátili oči. Poďme ďalej pre zvyšok, ktorý tu ostal.)

Všetkým chalanom, ktorých som milovala, je knižka pre tínedžerov, nech sa na to pozrieme z hociktorej strany. To, že Lara Jean všetkým chalanom, do ktorých bola zaľúbená, písala listy a ukradala ich do krabičky, je jedna vec. To, že ich niekto omylom? naschvál? poslal všetkým ich adresátom, druhá. Na svedomí to síce nemá žiarlivá spolužiačka, čo by bolo príznačné, ale pre dej knihy je to vlastne jedno.

Všetkým chalanom, ktorých som milovala

Podstatné je, že sa o jej citoch dozvedia všetci: chalan z letného tábora, ktorého už potom v živote nevidela, hviezda školy Peter, do ktorého sú zamilované všetky baby, ale hlavne sused a sestrin frajer Josh. Preto predstiera vzťah s Petrom, ktorý sa jej už nepáči, aby sa o tom náhodou nedozvedel Josh, ktorého tajne ľúbi.

Všetko sa točí len okolo troch sestier Songových a ich bežného života. Najstaršia Margot na začiatku knihy odchádza na výšku, a tak sa s ňou stretávame najmä v spomienkach jej sestier a Josha. Najmladšia Kitty má taký podrezaný jazyk, že sa z nej stala najsympatickejšia postava knihy. No a samozrejme je tu Lara Jean, ktorá sa až podozrio rýchlo vyrovnala s tým, že obe jej najväčšie lásky vedia o jej citoch.

Na knihe mi prekážajú dve veci. S tou škaredou obálkou by som sa aj zmierila, keďže je prevzatá z originálu. Na nervy mi viac lezie samotná Lara Jean, keď otvorí ústa. Lebo takto, ono sa to celé celkom dobre číta. Niekto to prirovnáva aj ku Gilmorkám, aj keď to by bola pre ne (Gilmorky) riadna hana, ale chápete, skrátka tak pohodovo, feel good tínedžersky. Lebo čo môžeme čakať od 16-ročnej žubrienky a jej problémov s láskou, všakže?

Ale napriek tomu ma vždy prekvapí, keď niečo povie, lebo to vôbec nepasuje k tomu pohodovému rozprávačskému tónu. Skrátka, vždy vytreskne nejakú hlúposť, nad ktorou si poviem, že čo??? a prajem si, aby hlavnou postavou bola na svoj vek oveľa inteligentnejšia Kitty. (No ale čítať príbehy o láske z pohľadu 9-ročnej, to by bolo už veľa aj na mňa.)

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • tínedžerky
  • tých, ktorí majú tajné lásky
  • kto potrebuje veeeeľmi nenáročné čítanie na leto

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • máte viac ako 20 rokov
  • ste nikdy neboli zaľúbení
  • chcete si prečítať niečo inteligentnejšie ako „medzi nami dievčatami“
Tie dve knihy som si vybrala naraz. Ako vyliečiť zlomené srdce a Všetkým chalanom, ktorých som milovala, na mňa prosebne vykúkali z júnového katalógu Albatrosu ako ideálne letné dovolenkové čítanie. Nie preto, že inokedy by sa príbehy o láske čítať nedali. Ale keď je vonku 30+, ťažko sa sústreďuje na niečo hlbšie a vtedy takéto oddychovky padnú úplne vhod. Ak by som nevidela obálku knihy, myslela by som si, že je reč o nejakej skúsenej žene, ktorá sa obzerá za svojím životom a všetkými mužmi, do ktorých bola zaľúbená. Lenže hlavná hrdinka je len cca 16-ročná Lara Jean a tí „všetci…
Téma - 5
Dej - 6.5
Postavy - 7
Štýl - 7.5

6.5

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Jozef Karika: Strach

Jozef Karika nepatrí do kategórie slovenských autorov, ktorých knihy bývajú nominované na Anasoft literu, ale pomaly každá sa…
prečítať
prečítať

Dan Brown: Pôvod

Dokážem milovať Boha preto, že mi dáva slobodu ho poprieť. Tento známy výrok Rabíndranátha Thákura mi napadol niekedy počas…
prečítať