Ransom Riggs: Knižnica duší

Existuje množstvo kníh, ktoré sa poslednou stránkou nekončia. Mnoho z nich má pokračovanie – niektoré jedno, niektoré aj päť. Autor môže mať pocit, že v knihe niečo nedopovedal, čitatelia sa zase nechcú rozlúčiť so svojimi obľúbenými postavami. Nie je na nich nič zlé, veď túto taktiku začínajúcim autorom sama odporúčam.

Knižnica duší je také kontroverzné pokračovanie. Tretia kniha zo série príbehov o podivuhodných deťoch a zároveň jej finále. Nemôžem povedať, že by ma sklamala, veď aj hodnotenie som jej dala ešte pomerne dobré.

Len mám pocit, že je to už úplne iný príbeh.

Od začiatku išlo najmä o zvláštne rozprávanie o zvláštnych deťoch v úplne obyčajnom svete. Čaro mu dodávali najmä mierne hororové fotky dokresľujúce atmosféru a originalitu knihy. Pokračovanie malo už skôr dobrodružný a nie až taký tajomný nádych, no stále v ňom išlo o podivné deti. Knižnica duší, ktorá nadväzuje opäť presne na mieste, kde sa skončil druhý diel, je už iná. Neobyčajnosť ustupuje.

Z detí ostal už len Jacob a Emma a akcia sa presunie z Londýna na riadne desivý ostrov, kde sú v stráženej pevnosti uväznení ich priatelia. Ich oslobodenie je riadna výzva, keďže pevnosť strážia bezduché príšery a stačí malé pošmyknutie, aby podobný osud čakal aj ich. Samozrejme ich pri tom čaká veľa prekážok a ako onedlho zistia, dôverovať nemôžu nikomu.

Pripadá vám to ako všeobecný popis každej druhej napínavej knihy pre mládež? Podobný pocit som mala pri čítaní aj ja.

Preto záver série nie je zlý, iba tuctový príbeh ozvláštnený pozadím, ktoré už z predchádzajúcich kníh poznáme. Je na vás, či vám to bude stačiť (ak ste nenáročný čitateľ, malo by). Možno trochu uškodil aj fakt, že podľa knihy bol natočený aj film, a preto sa aj tretia kniha písala podľa toho, čo si žiadajú davy (? – to mi napadlo najmä v súvislosti s young-adult-style záverom). Preto aj tu podobne ako pri Bridget (z mojej poslednej recenzie) platí, že knihy by sa nemali písať pre peniaze a slávu…

Existuje množstvo kníh, ktoré sa poslednou stránkou nekončia. Mnoho z nich má pokračovanie - niektoré jedno, niektoré aj päť. Autor môže mať pocit, že v knihe niečo nedopovedal, čitatelia sa zase nechcú rozlúčiť so svojimi obľúbenými postavami. Nie je na nich nič zlé, veď túto taktiku začínajúcim autorom sama odporúčam. Knižnica duší je také kontroverzné pokračovanie. Tretia kniha zo série príbehov o podivuhodných deťoch a zároveň jej finále. Nemôžem povedať, že by ma sklamala, veď aj hodnotenie som jej dala ešte pomerne dobré. Len mám pocit, že je to už úplne iný príbeh. Od začiatku išlo najmä o zvláštne rozprávanie…
Téma - 5
Dej - 7
Postavy - 7.5
Štýl - 7

6.6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
tablet showing Keys Kisses card between filled cup and dessert
prečítať

Ženy a e-knihy

V našej miestnej ľudovej knižnici ma už odmalička pútala dlhé roky sa nemeniaca červená nástenka. Boli na nej…
prečítať