Tretí ročník jedinečného podujatia TEDxBratislava sa uskutoční už o dva mesiace, tentokrát s podtitulom trochu netradičným: 359°. V sobotu 26. mája sa v Heineken Tower stage v Bratislave predstavia mnohé zaujímavé osobnosti, ktorých myšlienky sú hodné šírenia. Jedným z nich bude aj Gever Tulley, známy autor a zakladateľ jedinečnej inovatívnej školy v Santa Barbare v Kalifornii s názvom Brightworks.
„Pri zmene smeru o 360° sa človek dostane presne tam kde bol. Pri zmene smeru o 359° sa otočí, pri tom veľa uvidí, zmení pohľad na vec, vráti sa, ale už je inde, o trošku sa posunul.“
“Aj tretí bratislavský TEDx túžime mať multitematický, o pozitívnych témach v pozadí príbehov o učení, objavovaní, uskutočňovaní nových vecí bez návodu a pri prekonavaní prekážok. Preto 359°. Pretože je to takmer kompletné spektrum tém. Učime sa byť skromní – bolo by trúfale tvrdiť, že je TEDxBratislava o všetkom. Preto o jeden stupeň menej,” vysvetľuje Vladimír Kaštier, jeden z členov organizačného tímu TEDxBratislava. „Pri zmene smeru o 360° sa človek dostane presne tam kde bol. Pri zmene smeru o 359° sa otočí, pri tom veľa uvidí, zmení pohľad na vec, vráti sa, ale už je inde, o trošku sa posunul,“ interpretuje záhadnú číslovku z iného pohľadu Vladimír Kaštier. „Je to prvočíslo,” tak ho zasa vidí Dana Retová, “TEDxBratislava sa rovnako ako toto číslo nedá deliť na drobné, je to celistvý zážitok. Ale my sa s oň so všetkými 359-timi účastníkmi aj divákmi radi podelíme.” Tak ako samotný podtitul je viacznačný a každý si v ňom môže nájsť to svoje, tak aj TEDxBratislava ponúkne rôzne pohľady na rôznorodé témy, nad ktorými by ste sa možno ani sami od seba nezamýšľali.
Registrácia sa začne mesiac pred podujatím
Poslednú májovú sobotu už majú mnohí fanúšikovia myšlienok hodných šírenia zaznačenú vo svojich kalendároch a už teraz sa netrpezlivo vypytujú, kedy si už budú môcť kúpiť vstupenky. Lístky sa tak ako predošlé dva roky začnú predávať po zverejnení takmer kompletného zoznamu rečníkov približne mesiac pred samotným podujatím. „Aby sa vám miesto v hľadisku ušlo, odporúčame sledovať našu stránku či sociálne médiá,“ dodáva Dana Retová. Aby sa zaujímavé podnety dostali k čo najväčšiemu množstvu ľudí, bude celé podujatie opäť naživo prenášané cez internet. Pre ešte vernejšie priblíženie atmosféry môže ktokoľvek, kto má záujem, zorganizovať sledovanie prenosu v skupinách. Stačí kontaktovať organizátorov, ktorí poskytnú manuál pre usporiadanie takýchto stretnutí a zároveň ich budú podporovať aj mediálne prostredníctvom svojich komunikačných kanálov.
Nechajte deti šoférovať auto, či variť vodu v papierovom pohári
Prvým rečníkom, ktorého meno organizátori zverejnili, je Gever Tulley – je známy predovšetkým svojím nie úplne bežným prístupom k vzdelávaniu. Gever je počítačový vedec-samouk. Nemá žiadne formálne vzdelanie, napriek tomu je držiteľom niekoľkých technologických patentov. Jeho expertíza je skutočne v premýšľaní. Je autorom kontroverznej publikácie s názvom Päťdesiat nebezpečných vecí (ktoré by ste mali nechať robiť vaše deti), ako napríklad nechať zovrieť vodu na sporáku v papierovom pohári, či šoférovať auto. Zakladateľ výnimočnej školy s neobvyklým konceptom vzdelávania Brightworksarcs sa aj vďaka podpore Americkej ambasády v Bratislave zdrží celý týždeň, pričom samotný TEDxBratislava bude štartovacím bodom jeho ďalšieho programu v našom hlavnom meste. Jeho vystúpenia sú známe aj z „veľkého“ TEDu. V Bratislave bude v premiére hovoriť o tom, čo sa naučil za prvý rok existencie školy Brightworks. Ďalších rečníkov bude skupinka organizátorov predstavovať postupne v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov.
TEDxBratislava už nie je len konferencia
„Tretí ročník TEDxBratislava je pre nás iný aj tým, že vďaka pozitívnym aj konštruktívnym reakciám na predošlé dva ročníky, sme si potvrdili, že na Slovensku a v okolí sú ľudia, ktorí sa chcú na svet okolo nich pozerať kriticky, chcú premýšľať a vychyľovať sa zo zaužívaných ciest, postupov a stereotypov,“ hovorí Dana Retová. „Preto už nezostávame len pri konferencií a spracovaní videí z nej, snažíme sa naše aktivity rozšíriť aj mimo hlavného podujatia.“ O tom svedčí aj fakt, že členovia občianskeho združenia, ktorí dobrovoľne a bez nároku na honorár všetko okolo TEDxBratislava zabezpečujú, vo februári zorganizovali premietanie z TED konferencie v USA v bratislavských kníhkupectvách. Prichádzajú tiež s novým formátom TEDxBratislava Salón.
“Bude to večer, v ktorom bude premietnutých pár TED videí z jedného odboru. Následne na základe témy jedného z videí odznie dlhšia detailnejšia prednáška živého rečníka. Po prednáške bude priestor na otázky, odpovede a diskusiu,” hovorí Vladimír Kaštier. “Cieľom je poskytnúť ideám hodným šírenia viac priestoru: viac priestoru na detaily, otázky, vysvetlenia, rozhovory – a viac TEDx atmosféry aj v ostatných mesiacoch roka.” Témou prvého TEDxBratislava Salón bude veda a uskutoční sa koncom apríla. Viac informácií o TEDxBratislava Salón sa dozviete na bloguTEDxBratislava.
- Webová stránka: www.tedxbratislava.sk
- Blog: blog.tedxbratislava.sk
- Facebook: www.facebook.com/tedxbratislava
- Twitter: twitter.com/tedxbratislava
- Fotografie: www.flickr.com/photos/tedxbratislava
- YouTube: http://www.youtube.com/user/tedxbratislava
Čo je TED
TED – nezisková organizácia s mottom Ideas Worth Spreading/Myšlienky hodné šírenia. TED začal ako štvordňová konferencia v roku 1984 v Kalifornii. Od vtedy TED narástol a prostredníctvom viacerých iniciatív podporuje myšlienky, ktoré menia tento svet. Výročná konferencia TED pozýva popredných svetovým mysliteľov a realizátorov, aby predniesli svoj 18 minútový príhovor. Videozáznamy z ich vystúpení sú následne bezplatne sprístupnené na www.ted.com. Medzi rečníkov, ktorí na TEDe vystúpili patria, okrem iných, aj zakladateľ Microsoftu Bill Gates, zakladateľ fy Microsoft Bill Gates, bývalý viceprezident USA Al Gore, výskumníčka primátov Jane Goodall, zakladatelia spoločnosti Google, spevák skupiny U2 Bono, motivátor Anthony Robbins, spisovateľka Isabel Allende, či predseda vlády Veľkej Británie Gordon Brown. Výročná konferencia TED sa každoročne koná v Long Beach v Kalifornii; Okrem toho sa každý rok v Edinburgu vo Veľkej Británii koná TEDGlobal a v roku 2009 sa konala v Mysore v Indii konferencia the TEDIndia. Mediálne iniciatívy TED zahŕňajú stránku TED.com, kde sa denne pridávajú nové videá vystúpení, tzv. TEDTalks a Otvorený projekt prekladu, v rámci ktorého je možné získať titulky a interaktívne prepisy príhovorov, čo umožňuje dobrovoľníkom na celom svete prekladať vystúpenia TED do svojho rodného jazyka. TED tiež vyhlasuje výročnú cenu TED Prize, kde traja výnimoční jednotlivci s želaním zmeniť svet dostanú príležitosť realizovať svoje želania. Ďalšou iniciatívou je TEDx – formát, ktorý umožnuje jednotlivcom alebo skupinám kdekoľvek vo svete usporiadať miestne, samoorganizované podujatia. A na záver je tu TED Fellows – program, ktorý pomáha inovátorom z celého sveta, aby sa stali súčasťou spoločenstva TED a vďaka jeho pomoci ešte znásobili dopad ich výnimočných svet meniacich projektov a aktivít.
Čo je TEDx
TEDx – písmeno „x“ v názve znamená, že ide o nezávisle organizované podujatie. Formát TEDx vznikol v duchu motta „myšlienky hodné šírenia“ ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňuje ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED. Podujatia TEDx sú zmesou premietaných videí TEDTalks a živých vystúpení rečníkov, ktorých účelom je podnietiť hlboké diskusie a nadviazať vzťahy v malej skupine. Tieto miestne samoorganizované podujatia nesú značku TEDx, kde x = nezávisle organizované podujatie TED. Konferencia TED definuje všeobecný rámec pre program TEDx, ale jednotlivé podujatia TEDx sú organizované nezávislými organizátormi, ktorí musia spĺňať určité pravidlá a predpisy.