Marcela Bagínová: Hľadajúca

V nedávnej recenzii som rozoberala prírastok v žánri slovenského kresťanského románu – knihu Dokonalá. Dnes tu mám jej jej knižnú dvojičku, tentoraz s názvom Hľadajúca.

Ide o úplny iný príbeh a síce ničím nenadväzuje na prvú knihu, no už (opäť veľmi pekná) obálka naznačuje, že pôjde o literatúru v podobnom štýle.

Z dedinského prostredia sa presúvame do mesta, k Sany a jej rodine. Sany je tiché a zakomplexované dievča, ktoré trpí najmä nedostatkom lásky od svojej matky. Postupne sledujeme jej premenu pod vplyvom dvoch anjelov v ľudskej koži – Ely a Marka, až kým zo Sany nevyrastie mladá žena schopná platiť si vlastný nájom.

Veľkú rolu v jej premene zohráva aj prostredie psychiatrickej liečebne, kde počas strednej školy pracuje a neskôr sa tam naplno zamestná. Jej dejovú líniu dopĺňajú zvláštne poprepletané vzťahy Sanyinej rodiny, kde k sebe musia nájsť cestu tí, ktorí sa navzájom dávno odcudzili. Ale na to prídete už veľmi skoro, keď sa zorientujete, kto je kto.

Veľmi rada by som knihu pochválila, ale našla som v nej opäť mnohé nedostatky. Preto ak mám byť spravodlivá, táto kniha si tri hviezdičky zaslúži naozaj len kvôli obálke a odvahe vydavateľa priniesť aj takéto príbehy na knižný trh. Pretože samotný príbeh je naozaj zaujímavý a ak by bol dobre spracovaný, mohol by osloviť aj ľudí mimo hlavnej cieľovky.

Ale.

Autorka podľa mňa vôbec nezvládla psychológiu postáv ani základné kompozičné pravidlá. Sany má podľa všetkého prejsť postupnou premenou, ktorá je naznačená kamarátstvom s Elou, ale po jej príchode do liečebne sa už príbeh točí viac okolo ostatných postáv – Ela (akože už zmenená) ich len všetkých spája. No ani to nie je také jednoznačné, lebo aj neskôr rieši rôzne dilemy, či je dosť dobrá alebo stále nemožná.

Podobne je to aj s jej mamou, medzi nimi dvomi je očividne veľký konflikt, ich vzájomné správanie sa ale neustále mení ako na hojdačke. Spôsob, akým riešia napätie medzi sebou, nie je vôbec uveriteľný (napr. aj kvôli minimálnemu zapojeniu otca). Do stratena išiel aj príbeh potenciálnej lásky Rudyho, ktorej sa Ela vyhýba, ale táto línia nemá napokon žiadny záver.

Najzaujímavejšou postavou je pani Marta, obyvateľka psychiatrickej liečebne. Jej správanie je síce veľmi zjednodušené, ale často úsmevné – a mohlo by byť ešte viac, keby bolo možno trochu viac zvýraznené.

Rušivo pri čítaní pôsobili aj chýbajúce prázdne riadky oddeľujúce odseky v rámci kapitoly, keď sa pozornosť presúvala na iné postavy. Občas mi až po pár vetách docvaklo, že daný dialóg sa odohráva už na inej scéne.

Podobne ako pri Dokonalej, aj tu cítiť veľké tlačenie na pílu v odovzdávaní duchovných posolstiev, vyčíňanie Zlého zase pripomína bububu malých čertíkov. Často vyústi až do niečoho takého nelogického, ako keď auto z ničoho nič (akože pôsobením diabla) zastavia policajti pre podozrenie z drogovej činnosti (what?).

Ak by som mala porovnať, Dokonalá sa vydarila predsa trochu lepšie. Hľadajúca ma miestami prestávala baviť, pretože som vedela, akým smerom sa (pomerne dlhý) dej uberá a pôžitok z čítania kvalitnej literatúry chýbal. Škoda. Ale nehádžem flintu do žita a som zvedavá na ďalšie pokusy o dobrý kresťanský román.

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • ľudí s kresťanskými hodnotami
  • sivé myšky
  • skôr ženy

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • sú pre vás kresťanské témy a hodnoty vzdialené
  • hľadáte viac než oddychové čítanie
  • máte vyššie literárne nároky
V nedávnej recenzii som rozoberala prírastok v žánri slovenského kresťanského románu - knihu Dokonalá. Dnes tu mám jej jej knižnú dvojičku, tentoraz s názvom Hľadajúca. Ide o úplny iný príbeh a síce ničím nenadväzuje na prvú knihu, no už (opäť veľmi pekná) obálka naznačuje, že pôjde o literatúru v podobnom štýle. Z dedinského prostredia sa presúvame do mesta, k Sany a jej rodine. Sany je tiché a zakomplexované dievča, ktoré trpí najmä nedostatkom lásky od svojej matky. Postupne sledujeme jej premenu pod vplyvom dvoch anjelov v ľudskej koži - Ely a Marka, až kým zo Sany nevyrastie mladá žena schopná…
Téma - 7
Dej - 6.5
Postavy - 3.5
Štýl - 2.5

4.9

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Johana

Príbeh obyčajného českého dievčata od cca 11 rokov až po štyridsiatku na pozadí veľkých dejín sa čítal veľmi…
prečítať