Japonská literatúra (2018)

Výbery kníh prečítaných (nie vydaných) v roku 2018, rozdelených do 6 článkov. Pri týchto knihách som nestihla napísať recenziu, preto aspoň krátke zhodnotenie a odporúčanie, komu by sa mohli páčiť.

  1. Japonská literatúra (2018)
  2. Detektívky a trilery (2018)
  3. Knižné sklamania (2018)
  4. Motivačná literatúra (2018)
  5. Oddychovky pre ženy (2018)
  6. Knihy pre náročnejších čitateľov (2018)

Haruki Murakami: Bezfarebný Cukuru Tazaki a roky jeho putovania

Murakamiovka, ktorá dlho sedela vo wishliste a rovnako dlho neprečítaná na poličke. Je ako chlieb s maslom – viete, že zasýti, ale dáte si ho, až keď nemáte žiadnu alternatívu. Ak ste od Murakamiho nič nečítali, týmto rozhodne nezačínajte.

Odporúčam pre: skalných murakamistov

Haruki Murakami: Kronika vtáčika na kľúčik II.

Keď sme pri skalných murakamistoch, za takého sa považujem aj ja: zbierku postupne dopĺňam aj staršími knihami, ku ktorým sa dostávam priebežne pomedzi súčasnú literatúru. Aj tu platí, že touto knihou neradno začínať – keď už, tak prvým dielom série. Ale Haruki napísal aj lepšie knihy ako je táto.

Odporúčam pre: tých, ktorí si užili Kroniku vtáčika na kľúčik I.

Haruki Murakami: Po otřesech

Jedna z vecí, ktoré mám rada na Murakamim, je jeho podobnosť s Kafkom – aspoň na mňa tak mnohé jeho diela pôsobia. Toto je tenučká kniha poviedok, ktoré zanechávajú rovnako neurčitý pocit. Téma zemetrasenia s vami možno nezatrasie, ale ako jednohubka (alebo literárne sushi?) rozhodne obstojí. Esenciálny Murakami.

Odporúčam pre: murakamistov, ktorí nemajú čas na romány

Anna Cima: Probudím se na Šibuji

Možno trochu prekvapivo sem zaradím aj knihu, ktorú síce nenapísal japonský autor, ale do tohto článku patrí každou stránkou. Je to príbeh mladej Češky zamilovanej do Japonska, jeho kultúry a jazyka. Sviežo napísané a správne tínedžersko-dospelácky vyvážené s kúskami magického realizmu. Takýto počin v českej literatúre si naozaj nenechajte ujsť.

Odporúčam pre: všetkých

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like